Ekonomi

Abdullah Gül, Malatya’da incelemelerde bulundu

Malatya’da AFAD Koordinasyon Merkezini ziyaret eden Gül, Vali Hulusi Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’dan bilgi aldı. Büyükşehir Belediyesi binasının yanında kurulan çadır kenti ziyaret eden Gül, burada depremzedeler ve görevlilerle sohbet etti.

Kent merkezinde yıkılan binaların bulunduğu bölgelerde incelemelerde bulunan Gül, gazetecilere yaptığı açıklamada, deprem bölgesinde olsun olmasın herkesin bu facianın acısını hissettiğini söyledi.

Böylesine acı bir günde din, ırk, renk gözetmeksizin herkes dayanışma içindedir.

İlk günkü kurtarma çalışmalarına müdahale etmemek için bugün bölgeye geldiğini belirten Gül, “Devletimizin bütün organlarının uyum içinde çalıştığını da gördüm. Valiler, idari yöneticiler, belediye başkanları, herkes. elinden geleni yapıyor. Yabancılar da koşarak geldiler. Böylesine acı bir günde din, ırk, renk gözetmeksizin herkes dayanışma içinde.” dedi.

Bölgeyi gezerken buranın da ağır hasar görmüş olmasından duyduğu üzüntüyü dile getiren Gül, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek, tüm vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti. Devletin ve halkın gücünün büyük olduğunu belirten Gül, şöyle devam etti:

Bu nedenle, onları her zaman desteklemek gerekir.

“Gücü de var, sorumluluğu da var. Elinden geleni yapıp koşturacak. Ama bu tür afetlerde devleti ve halkı yalnız bırakmamak lazım. O zaman STK’lara çok iş düşüyor. Yani sivil toplum daha esnek olabilir ve daha çabuk yetişebilir.

Daha küçük yerlere hızla koşabilir. Bu nedenle, onları her zaman desteklemek gerekir. Onlar; Birçok yerli ve yabancı sivil toplum kuruluşunun faaliyetlerini hep gördük. Kurtarma çalışmalarının ilk günlerinden sağlık hizmetlerine kadar büyük bir fedakarlıkla kendilerine çok teşekkür ediyorum.”

Türkiye’nin deprem kuşağında olduğuna işaret eden Gül, bu bilinçle hareket etmek ve her şeyi yasal zorunluluk haline getirmek gerektiğini söyledi.

tarihi yerler bunlar

Devlete, millete, sivil topluma, ticari hayata ve herkese büyük sorumluluklar düştüğünü kaydeden Gül, “Buralar tarihi yerler. O kültüre ve iklime uygun planlama ve yapılaşma gerekiyor” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Dayanışmanın önemine vurgu yapan Gül, “İnşallah bunlar hep devlet ve millet iş birliği içinde yapılır.” sözünü kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu