Haber

‘Bir yerden başlamalıydı’: 4500 yıl önce Mezopotamya’da kaydedilen ilk romantik öpücük

Bugün Irak, Suriye ve Türkiye’de toprakları olan Oxford ve Kopenhag üniversitelerinden bilim adamları. antik Mezopotamya’Ya’ya ait kil tabletlerde ilk dudaktan dudağa öpücüğün kanıtını buldu.

‘Öpüşmek düşündüğümüzden daha eski’

NTV’ye göre çalışmanın yazarlarından Dr. Sophie Lund Rasmussen” Öpüşmek her zaman varmış gibi hissettiren bir şey ama bir yerden başlaması gerekiyor ve düşündüğümüzden daha eski olduğunu düşünüyoruz.dedi.

Bununla, bilim dergisidergisinde yayınlanan çalışma.

Babil çifti öpüşüyor
© British Museum Mütevelli Heyeti

Araştırmacılar Sümergünümüz dilindeki en eski metinlerin aksine, öpüşmenin cinsel ilişkiBunun bir eylem sonrası aktivite olabileceğini öne sürdü.

Uzmanlar ayrıca evli bir kadının başka bir erkeğin öpücüğüyle yoldan çıkabileceğini anlatan eski bir Sümer metni olduğunu ve o dönemde evlilik öncesi öpüşmenin bir tabu olduğu sonucuna vardıklarını belirttiler.

Rasmussen, ” O zamanlar, iş öpüşmeye geldiğinde, günümüzün bazı kültürlerinde olduğu gibi, toplum içinde sevgi gösterileri hoş karşılanmıyordu.”terimleri kullandı.

Öte yandan çalışmanın yazarları, ‘öpüşmenin’ MÖ 2500’den kalma eski Mezopotamya metinlerinde tanımlandığını ve birçok kültürde yaygın olduğunu vurguladı.

Çalışmanın diğer yazarı Dr Troels Pank Arboll, “Öpüşme, rastgele bir yerden çıkıp yayılan bir gelenek olarak görülmemeli. Bu eylem, birçok antik kültürde birkaç bin yıl boyunca uygulandı.”söz konusu.

Daha önceki kanıtlar 3.500 yaşındaydı.

Öte yandan insanların dudaktan öpüştüğüne dair en eski kanıtın 3500 yıl önce Güney Asya’dan geldiği iddia edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu