Teknoloji

Google Gizlice Konum Takibi Yaptığı İçin Yüz Milyonlarca Dolar Ceza Ödeyecek

Google’ın konum izleme özelliğini kapattığı düşünen kullanıcıların bile verilerini topladığı ortaya çıktı. Teknoloji devinin ABD’de bu durum nedeniyle toplam 391,5 milyon dolar para cezasına çarptırıldığı belirtildi.

Google, Android işletim sistemi kullanan milyarlarca akıllı telefon sayesinde kullanıcı datalarına ulaşabiliyor.

Google’ın, konum servisleri kapalı olsa da akıllı telefon kullanıcılarının bulunduğu yerleri sakladığı biliniyordu.

ABD’deki yetkililerin açıklamalarına nazaran Google, 2014 yılından bu yana kullanıcılarının hareketlerini gizlice kaydediyor ve kullanıcıları bu mevzuda yanıltarak tüketici müdafaa maddelerini çiğniyor. Bu durum nedeniyle geçtiğimiz yıllarda Google’ın konum izleme özelliği ile ilgili bir soruşturma açılmıştı.

ABD’deki 40 eyaletin katıldığı soruşturmada Google, 391,5 milyon dolarlık para cezası için muahedeyi kabul etti.

Google, pozisyon bilgilerini toplamaya devam ederken bile kullanıcılarını pozisyon izleme özelliğini kapattıklarını düşünmeleri konusunda yanılttığı için 40 eyalete toplamda 391,5 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Soruşturma kapsamında açıklamalarda bulunan Oregon Başsavcısı Ellen Rosenblum, Google’ın yıllardır kullanıcılarının kapalılığından çok kar elde etmeye öncelik verdiğini lisana getirdi.

Google kullanıcıların pozisyon izleme özelliğini kapattıklarını düşünmelerini sağlayarak gizlice onları takip ettiği için cezaya çarptırıldı.

www.bnnbloomberg.ca

Google aslında bu pozisyon bilgilerini reklam servislerindeki hedefleme için kullanıyor. Yani işin bu boyutuyla bakıldığında verilen para cezası Google için hafif denecek kadar az bir ölçü. 

Google tarafından yapılan açıklamalarda, soruşturmada belirtilen uygulamaların şirket içinde incelemeye alınarak düzeltildiği paylaşıldı. Google ve ABD eyaletleri ortasındaki mutabakat sonrası şirketin pozisyon izleme açıklamalarını ve kullanıcı kontrollerini güzelleştirmesi gerekecek.

Google’ın gizlice pozisyon izlemeye devam etmesi hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu